Всі початківці дачники (і не тільки) з приходом весни задаються типовим питанням — коли ж висаджувати розсаду. Ми розповімо про ТОП-3 овочів — помідорах, огірках, перці.
Через всесвітню кризу городом вирішили обзавестися навіть ті, хто раніше не любив «копатися в землі».
Коли висаджувати розсаду помідорів:
На початку березня або квітня треба засіяти розсаду, щоб вона проросла. Це можна зробити вдома, наприклад, на балконі (у пластикові стаканчики). Вже в травні вона досягне потрібного розміру.
Спочатку розсаду помідорів висаджують під плівку (у спеціальних боксах) — в середині або наприкінці травня в залежності від погоди. В Україні є кілька кліматичних зон, в яких теплішає в різний час. Головне правило — висаджування розсади з приходом тепла.
В кінці травня або на початку червня (знову ж — залежно від погоди) розсаду потрібно садити у відкритий грунт. Головне, щоб вашій молоденькій розсаді не загрожували заморозки! Прогноз погоди ніколи не буває дуже точним, але все ж всім дачникам-городникам потрібно стежити за ним і за народними прикметами. Якщо на дворі менше +15 градусів — це погано позначиться на зростанні і цвітінні. Якщо ви вже висадили розсаду у відкритий грунт, а різко знизилася температура, не впадайте у відчай, деякі знавці стверджують, що підвищена вологість грунту і знижена температура повітря благотворно впливають на розвиток кореневої системи. При цьому важливо вчасно прикрити рослини плівкою для створення оптимальної температури.
Якщо на вашій дачній ділянці не найкращий грунт, обов’язково треба удобрити його і обробити розчином марганцю (для профілактики всіляких захворювань). Насправді, є і більш просунуті способи, про які можна дізнатися в будь-якому спеціалізованому магазинчику.
Лунки для підросшої розсади готують розміром 30 на 30 см. Їх бажано наполовину засипати перегноєм, попелом і суперфосфатом. Після цього можна висаджувати кущик майбутніх помідорів — так, щоб перший листочок знаходився відразу над землею.
Коли висаджувати розсаду огірків:
Красиві та молоді огірочки — люблять абсолютно всі. Особливо приємно зрізати їх з власної грядочки.
Розсаду огірків можна виростити самостійно. Як це зробити? Нічого складного — також як помідори (дивись вище). Є тільки одна маленька відмінність — вирощування огіркової розсади на балконі не повинно затягнутися на термін більше 21 дня. Перероща розсада дасть не кращі «плоди», тому тут важливо все зробити вчасно. І ще один секретик — насіння на огіркову розсаду фахівці рекомендують потримати у вологій ганчірочці або хустці (близько двох-трьох днів) до появи невеликих росточков. Після цього — їх можна сміливо висаджувати в стаканчики і на підвіконня.
Якщо ти не готова займатися городом більшу частину вільного часу, просто купи розсаду на будь-якому місцевому базарчику.
Готову розсаду потрібно висаджувати у відкритий грунт, температура якого не нижче +15 градусів (початок літа). Проте врахуй, що проростання при такій температурі буде повільним. У цей період огірки ростуть тільки під денними сонячними променями. У нічний час вони «затаюються», як прийнято говорити у досвідчених городників.
Якщо ви налаштувалися відкрити дачний сезон раніше, тепличний грунт прогрівається до потрібної температури ближче до середини травня (залежно від регіону України). Також можна прискорити прогрівання грунту шляхом закопування в грядки тирси, спрівшого сіна і гною на глибину близько 50 сантиметрів і накрити грядки темною плівкою.
Коли висаджувати розсаду перцю:
Перець корисний, але досить примхливий. При висадці його розсади потрібно враховувати кілька факторів. Наприклад, де перець буде рости — у відкритому грунті чи в теплиці.
Коли висаджувати розсаду перцю?
Найголовніше — вгадати, коли зійдуть нанівець весняні заморозки. Зазвичай це друга половина травня. Якщо Пасха рання (у 2015 році Великдень припадає на 12 квітня), потеплішати може раніше. Коли це станеться — можна сміливо висаджувати перець у теплицю. У відкритий грунт перчик зазвичай садять в першій декаді червня, коли літо остаточно увійде в свої права. Посадку краще здійснювати в прохолодний день або ближче до вечора.
Правильна підготовка грунту — це важливий момент. Знаючі ородники стверджують, що саме для висадки перцю земля повинна бути легкою і богатою. Для цього її потрібно добре перекопати і внести органічні добрива (перегній / суперфосфат), а потім ще разок розпушити.
Розсаду перчика зазвичай висаджують в лунки з невеликим додаванням компосту, перемішаного з землею, після чого поливають тепленькою водою. Перець садять на відстані 20-30 см один від одного, заглиблюючи приблизно до середини стебла (від коренів до перших листочків).
До поливу перцю потрібно ставитися відповідально — під корінь, теплою водою, часто, але не дуже рясно. Якщо ви не постійно живете на дачі, щоб грунт не пересихав, можна замульчувати (обкласти) соломою або торфом.
Крім того, поки перець зростає, грунт навколо потрібно рихлити на глибину 5-7 см, також раз на два тижні рослину необхідно підгодовувати комплексними добривами (це можна зробити разом з поливом).
Перші бутони, що з’явилися на вирощений перці, важливо зірвати (це забезпечить швидкий процес бутонізації надалі).
Ще один важливий секрет про збір врожаю. Зрізати перчик потрібно дуже обережно, за допомогою ножиць, ні в якому разі його не можна обривати. «Мікротравми» рослини приведуть до затримки росту і розвитку майбутніх плодів.
Також слід враховувати, що перець не переносить різких перепадів температури, вітру, сонячного світла, занадто сухе повітря.
Вам доведеться постаратися, але результат вартий того.
Якщо ви все зробите правильно, у вас буде хороший урожай помідорів, огірків і перцю.
Джерело: Бориспіль